Krmení

 

Kliknutím získáte větší detail ...Krmení je pro morčata bezesporu ta nejzábavnější věc v jejich životě, samozřejmě i ta nejnutnější. Morčáci tráví většinu času hledáním a následně přežvykováním potravy. K tomu, aby nám morčata hezky prospívala a netloustla musíme podniknout hned několik věcí. První věcí je bezesporu napájení. Pro napájení je vhodná téměř jakákoli napáječka určená pro hlodavce. Je nutné pouze vychytat, která neprotéká (nekape), abyste nemuseli neustále vyměňovat podestýlku pod napáječkou.

Kliknutím získáte větší detail ...Morčatům dáváme do napáječek obyčejnou vodu, případně ji zvláště v zimních měsících můžeme doplnit vitamínem "C". Tím se dostáváme k druhé věci, která je bezpodmínečně nutná a tedy zmiňovaný vitamín. Morčata si ho neumějí vytvořit sami a získávají ho tak z potravy. Nejvíce vitamínu "C", ale i těch ostatních vitamínů, je v čerstvé trávě. Morčáci ji mají nejraději a pokud taková možnost je, jenom ji vřele doporučujeme. Dle našich zkušeností morčata krmená trávou dobře prospívají, nejsou tolik náchylná k případným nemocím a sami regulují množství potravy. 

Kliknutím získáte větší detail ...Ne vždy je ale tráva dostupná, a musí se něčím nahradit, tak aby byl zachován přístup vitamínů. Další zdroj vitamínů je tedy zelenina a ovoce. Každé morče má v oblibě jiný druh a i tak doporučujeme podávat ovoce a zeleninu v co nejširším spektru. Nejčastěji krmíme jablky, hrušky, mrkví (pozor na mrkev před výstavou u světlých morčat, mrkev ztmavuje), okurkou, paprikou (jakákoli barva), brokolicí, červenou řepou, čekankou, salátem atd. Nevhodná zelenina je zelí, ředkvičky, celer a brambory. Exotické ovoce spíše nedoporučujeme, případně v malém množství. Pro obrušování hlodáků je dobré dávat jednou, dvakrát týdně tvrdé pečivo.

Kliknutím získáte větší detail ...Třetí důležitou částí potravy je seno, pěkné usušené a neplesnivé ! Seno by mělo mít morče vždy k dispozici po celý rok, je velmi důležité pro jeho proces zažívání. Seno se dá částečně nahradit granulemi, ale je nutné zvážit dávkování. Granule, oves, zrní a takové ty pěkné "směsi" co zakoupíte v akvaristikách může být celkem problém. Jednak je nutné vybírat, aby to bylo určené přímo pro morčata. Např. směs pro králíky má jiné složení vitamínů atd. A za druhé přihlédnout k dávkování. Morčata mají tendence po těchto směsích tloustnout což může zkrátit jejich život. Na druhou stranu třeba granule a ovesné vločky se velmi osvědčily pro mláďata, kojící nebo březí samice a nemocná morčata.

A poslední věc, jak často ? Vodu by měli mít k dispozici neustále, zrovna tak seno. Ostatní je nutné vypozorovat. Je i rozdíl, zda mám jedno morče či více, kde propukne konkurenční boj :-) Zpravidla krmíme dvakrát denně a to ráno malou dávkou (krajíček jablka či kus mrkve) a večer dávkou větší (kus okurky, větší kus mrkve) s porcí sena. V létě krmíme převážně trávou, jsou-li venku ve výběhu, krmí se sama :-)