Péče o srst a vše kolem

 

Péče

 
 
 

 

Morče - malé chlupaté zvířátko 20 - 36 cm (může být i bezsrsté) v dospělosti vážící 700 až 1200 gramů, dožívající se 4 - 8 let. Jak by mělo vypadat výstavní morče a jaké jsou jeho druhy si můžete detailně přečíst na www.klubmorcat.cz, my chováme ty dlouhosrstá, specielně dlouhosrstá peruánská morčata.

Ještě před tím, než si morče pořídíte, ať již na mazlíka, či z chovatelských ambicí, je dobré si uvědomit několik podstatných věcí, uváděných v každé publikaci o morčatech. Bude mít kde bydlet, budete ho krmit, pečovat o něj, čistit ubikaci, věnovat se mu a to všechno každý den celých zhruba pět a třeba i více let ? Věřte, že otázky nejsou zbytečné a pokud se na to necítíte, je lepší zajít do ochodu s hračkami, kde je velký výběr plyšáků a nějakého pořídit. V opačném případě vítejte ve světě morčáků a pojďme číst jak na ně :-)

Morčata jsou vcelku nenáročná zvířátka (pokud jich nemáte více jak 10 ;-), která potřebují pravidelnou stravu, bydlení a péči. Otázku stravy a bydlení řešíme v jiných kapitolách, každopádně jsou to velmi důležité věci, bez kterých se morčáci neobejdou. Morčata by měla mít světlé, nepříliš teplé stanoviště, kde není průvan a hluk. Zdravé morče o sebe dokáže pečovat samo, pravidelně a důkladně si čistí srst, přirozeně si obrušuje zuby a drápky. Ovšem někdy je mu potřeba pomoci :-)

Kliknutím získáte větší detail ...Péče o srst je u dlouhosrstých plemen docela náročná. Především před výstavou, ale i je-li to nutné (zacuchání, nečistoty apod.), pročešeme srst jemným kartáčem. Ten jsme zakoupili v akvaristice a je určen na jemnou srst koček, což by asi zhruba odpovídalo srsti morčatům. Mladá morčata mají jemnou srst, postupně ji vyměňují za hrubší. Mnohem více se věnujeme stříhání drápků. Abychom nemuseli stříhat a obrušovat každou chvilku, mají v domečku "obrušovací šutry" (cihla, pískovec, kámen).

Kliknutím získáte větší detail ...Přesto, obvykle jednou týdně, zkontrolujeme jejich drápy a případně zastřihneme nebo mani/pedikúrovým pilníčkem zabrousíme. Dáváme pozor, abychom nestřihli do živého. U světlých morčat je to vidět (růžové uvnitř), u tmavších je lepší nechat o něco malinko delší dráp. Pokud už střihnete do živého, ránu desinfikujte, následně se sama zahojí. Kontrola a "údržba" patří i chrupu. Kontrolujeme, zda se nehromadí zbytky potravy mezi zuby, případně vyčistíme. S přerůstajícími zuby  je lepší zajít na zkrácení k veterináři. Stává se, že si morče ulomí zub, během několika dnů však opět doroste. V přídě ulomení obou zubů se doporučuje dávat strouhanou mrkev.



Koupání a česání morčata jsou čistotná zvířátka, ale i přesto se neubráníte tomu, aby sem tam neměla slepené chlupy na zadečku, zvláště morčata dlouhosrstá. Proto je potřeba, je alespoň jednou týdně vykartáčovat a občas slepené chlupy na zadku či jinde Opatrně vystříhat,K tomu použijte nůžky s kulatou špičkou, aby ste morče neporanili, pokud by najednou poskočilo. Jednou za čas je třeba morče vykoupat třeba před výstavou-- jak na to: někde si připravíme ručník na který pak morčátko položíme a budeme ho sušit. Morče vezmeme do vany.. nastavíme vlažnou vodu a osprchujeme počůrané chlupy na zadečku (zvláště dlouhosrstá morčátka) a můžeme omýt i zádíčka,používáme šampóny specielní pro morčata Bea šampón(šampón pro hlodavce),důkladně opláchnema, pak morče budeme v ručníku sušit tak dlouho dokud nebude suché(můžeme použít fén),kdyby sme dali morče do klece mokré.. zvláště do dlouhosrstých plemen  se nabalí piliny a seno a už to z něj pak nevymotáte,navíc hrozí že by mokrá chloupky začaly tuchout a byl by problém. Když je morče suché,vezmeme kartáče(speciální pro morčata) a můžeme kartáčovat.Kartáčováním morče jednak zbavujete padajících chlupů a nečistot, ale také je tím masírujete a oni si spokojení pomumlávají a pobrukují pokud to provádíte s citem

Kliknutím získáte větší detail ... Kliknutím získáte větší detail ... Kliknutím získáte větší detail ... Kliknutím získáte větší detail ... Kliknutím získáte větší detail ... Kliknutím získáte větší detail ...

Speciální péči vyžadují samci a to v oblasti análního otvoru. Tato péče je nutná především u nemocných a starších samců. Neznamená to však, že u těch mladých a zdravých toto nemusíme kontrolovat. Ba právě naopak, neboť znečistění této oblasti může mít za následek i sníženou schopnost oplodnit samičku. Zdraví a mladí jedinci si tuto oblast dokáží očistit sami, u těch druhých musíme pomoct. Tak především jak to vzniká. Po stranách análního kanálu se hromadí měkčí trus a sekret pachových žláz, které zde ústí. Je to žluto-světle hnědý lepkavý sekret do kterého se ještě stačí nachytat zbytky chlupů, hoblin atd. Zkrátka humus. Tento humus nejen že výborně lepí, ale i slušně zapáchá. Vyčištění je takové, že si připravíme vlažnou vodu, kde rozpustíme dětský šampón (jako při mytí morčete). Dále připravíme buď papírový kapesník, nebo ubrousek. Tím opatrně vyčistíme onen humus a poté umyjeme mydlinkovou vodu (hodně mydlinek). Namáčknutím kůstky (velmi opatrně), viz. obrázky níže, se vystrčí samečkův penis, který v případě znečištění též omyjeme. Poté umyjeme celého samce a osuším ho starým ručníkem a fénem.
 

Kliknutím získáte větší detail ... Kliknutím získáte větší detail ... Kliknutím získáte větší detail ... Kliknutím získáte větší detail ... Kliknutím získáte větší detail ...