Nemoci

 

ABSCES - jak to vlastně vypadá ? předem bych chtěl upozornit, že tento článek (i ty ostatní ze sekce "Nemoci") není návod na léčení morčat a že každý závažný problém je lepší konzultovat s veterinářem, nebo alespoň s velmi zkušeným chovatelem, neboť příznaky nemoci nemusí vždy znamenat tutéž nemoc. Ale zpět k položené otázce. Je to boulička na ohmat tvrdá, jakoby pod tlakem. Rozhodně je viditelná a hmatatelná.

Kliknutím získáte větší detail ...Průběh nemoci u tohoto morčete (zapůjčená samička) byl celkem rychlý (údajně většinou bývá). Bulka se nalila hnisem během 24 hodin. Samovolně praskla; vznikl malý kulatý otvor, kudy odtékal hnis (pěkně smrdí). Po konzultaci s veterinářkou jsme hnis vymačkávali a ránu desinfikovali. Ránu je potřeba desinfikovat co nejdůkladněji a to slabým roztokem hypermanganu, nebo kysličníkem. Je možné použít i zásypy (např. Framykoin zásyp). 

Kliknutím získáte větší detail ...Tento postup je třeba opakovat do úplného vyhojení, tzn. pokud se vytvoří strup a absces se stále nalévá hnisem, je třeba strup strhnout, vymačkat hnis a vydesinfikovat. Pokud se rána nehojí, či morče je očividně mimo, je nutné, pokud možno co nejdříve zajít na veterinu. Zde průběh nemoci trval asi 3 dny. Podle veterinářky bývá absces většinou okolo tlamy nebo na krku a jeho vznik je způsoben např. poraněním stébla sena a to jak vnitřně, tak vnějškem. Absces může být infekční a je dobré takto nemocné morče izolovat. U nás se absces nepřenesl na ostatní morčata.

P.S.: tato samička byla skvělý pacient, narozdíl od některých našich dravců, s kterými se musím prát i když se jim koukám jen na zuby ;-)

 

 

Kliknutím získáte větší detail ...Kastrace samce - Předem bych chtěl upozornit, že nejde o NEMOC, ale zařadil jsem tento článek do této sekce, neboť prostě nemám kam jinam. A zde jsou popsány nejen nemoci, ale i problémy a rady. Kastrace je velmi diskutované téma, které má své pro a proti, ale to není předmětem tohoto článku. Kastrovat samce doporučujeme vždy po poradě s veterinářem, který Vám přesně řekne, kdy je vhodné tento zákrok provést. Před zákrokem je dobré mít samce samotného, jako podestýlka by neměli být hobliny, ani sláma. Jsou doporučeny savé hadříky, starý ručník apod.

Kliknutím získáte větší detail ...Samotný zákrok trvá zhruba pár hodin, včetně uspání atd. Opět Vám přesné info řekne veterinář. Po zákroku by měl být samec opět v klidu, na hadrové podestýlce. Je nutné hlídat stav stehů (na obr. označeno šipkami), kde se může vytvořit absces. Tento "klid" by měl trvat 7 až 10 dní a v případě že nejsou žádné komplikace, je možné ho umístit do skupiny. Dle našich zkušeností se chování samce zpočátku moc nezmění, později je o něco klidnější. Takovýto samec je výborný k umravňování "bojových" samic, nebo jako mazlík. Tím že přišel o své mužství, bohužel přišel i o právo být vystavován na výstavách. Kastrace samců je dnes již běžný zákrok, kde většinou nebývají komplikace.

Kliknutím získáte větší detail ...Kožní nemoci; plísně - Další nepříjemná věc, která může potkat chovatele, respektive jeho zvířata, jsou plísně. Jedná se o kožní onemocnění, které nejčastěji začíná na nose (zvláště u mláďat), uprostřed víru korunky, na uších, končetinách a trupu. Plíseň se objevuje nejvíce u oslabených jedinců, tedy mláďata, těhulky-březulky či stresovaná morčata. Jak ji poznáte ? Celkem jednoduše, na výše zmíněných místech se objevují holá místa (viz. foto) a celkem rychle se rozšiřují. Pozor nezaměnit se "zákožkou", tak začíná většinou na bříšku a u končetin. Provází jí též šupinky na kůži. Zpět k plísni, pokud se začnou objevovat tato místa, bývá už v pokročilejším stádiu, neboť první příznaky probíhají skrytě. Imunitní systém zvířat dokáže s tímto onemocněním ze začátku bojovat, ovšem oslabené zvíře nemoci podlehne a pak je to plně na nás.

Kliknutím získáte větší detail ...Jak s tím zatočit ? Celkem těžce, jak rychle se nemoc šíří, tak pomalu se léčí. Nejlépe je samozřejmé vyhledat veterináře pro přesnou diagnostiku nemoci a určení léčby. Jinak jsou různé přípravky, většinou masti jako Imazol, Pimafucort či Imaverol. Posledně zmiňovaný pomáhá dle našich zkušeností nejlépe. Pozor ovšem na léčbu březích samic, tam je nutné přečíst leták k danému léku, zda je tento lék vhodný. Vyfocená samice je březí a osvědčil se nám Pevaryl. Jak mazat ? Dle letáku léku, a dlouho, to znamená, že mažeme v oblasti holých míst, zejména kde holá místa přecházejí v chlupy a to do té doby, než z holých míst začnou růst nové chloupky. Pokud je plíseň již v rozsáhlém stádiu, doporučujeme 3 až 4 koupele v Imaverolu (ředí se 1 ku 50ti s vodou) po třech až čtyřech dnech.

Pokud nic nezabírá, nezbývá nic jiného, než se opět poradit s veterinářem. A POZOR, důležité upozornění, jedná se o jednu z velmi mála nemocí, která je přenosná na člověka, tedy doporučujeme dodržovat pravidla základní hygieny a morče nedávat do blízkosti k dětem. Zejména pozor na mazlení, tedy přímý stykem z nemocným místem !!! Přenositelnost na ostatní zvířata je podobná, jak již jsem ovšem zmínil, ti se silnou imunitou se dokáží ubránit. Čím dříve nemoc odhalíte, tím dříve se Vám ji podaří vyléčit. Většinou je doba léčení 14 dní, dle rozsahu nemoci se může doba výrazně prodloužit.

 

Osteodystrophie u saténových morčat - Jak již jsem se jednou zmiňoval, v německých chovech klesá zájem o chov saténových morčat. Snažili jsme se o tom zjistit něco více a ten důvod je osteodystrophie. Tyto informace nemáme z vlastní zkušenosti a tak jsme čerpali z publikace vydané německým národním klubem morčat (MFD) v roce 2002  Die wichtigsten Fragen für alle Züchter von Rassemeerschweinchen und Liebhabermeerschweinchen Zucht – Genetik - Show“. Dále jsme kontaktovali známé chovatele jak u nás, tak v Německu.

Osteodystrophie je nevyléčitelné onemocnění metabolismu kostí. Trpí jím některá saténová morčata. U morčat s normální srstí, která jsou nositeli genu pro saténovou srst (značí se SG; je ze spojení saténového morčete s normální srstí) dosud toto onemocnění prokázáno nebylo. Onemocnění se může projevit již od jednoho roku věku morčete, u některých i později, nebo se neprojeví vůbec. Začíná pomalu, i když morče normálně žere, má plynulý úbytek na váze. Morčeti je možné podávat vitamíny, což může oddálit počátek nemoci, ale nezabrání ji.

Nemoc se začíná projevovat problémy s příjímáním potravy (řídnutí kostí v čelistech) a s pohybovým aparátem. Tyto projevy se neustále zhoršují a tím způsobí smrt morčete.

Pro přesnou diagnózu  je nutné vyhledat veterináře a morče zrentgenovat a tím případně zjistit řídnutí kostí. Rozbor krve, který by měl u této nemoci ukázat nižší obsah vápníku a vyšší obsah fosforu a alkalických fosfátů není příliš vhodný, neboť tyto hodnoty lze ovlivnit krmnou dávkou.

Výzkum této nemoci provádějí veterináři z univerzity v Berlíně. Jak je tato nemoc dědičná a zda jí trpí všechna saténová morčata bez výjimky, nebo jen z některých chovných linií je dosud předmětem tohoto výzkumu. Z těchto důvodů nebylo v Německu dosud doporučeno tento chov ukončit, čeká se na objektivní výsledky výzkumu.

 

PARAZITI
 

VNĚJŠÍ PARAZITI - vši, všenky a roztoči (zákožka, která způsobuje svrab u morčat)

 
Prevence a boj proti parazitům u nás :
 

Kliknutím získáte větší detail ...Ta spočívá především v čistotě ubikací. Pravidelně domek čistíme. Desinfekci provádíme jedenkrát měsíčně. Dále nám bylo veterináři a chovateli doporučeno užívat preventivní opatření : Opatření provádíme při rizikových akcích, tj. když přijde nové morče, před připouštěním, před výstavami apod. veterinárním přípravkem IVOMEC. Což  je přípravek proti vnější parazitům. Aplikujeme ho namazáním na ouško, protože se vstřebává. Lze ho aplikovat i injekčně, ale to spíše v případě velkého napadení parazity. Účinkuje jak na vši a všenky, tak na roztoče a to po dobu zhruba osmi dní.
V případě napadení morčete vnějšími parazity aplikujeme též IVOMEC (na ouško), srst morčete stříkáme přípravkem FRONTLINE nebo DIFFUSIL VMR. Zhruba po týdnu aplikujeme postřik znovu. Po 14 dnech je též nutné morče vykoupat, aby se odstranily mrtvé hnidy ze srsti. Obrázek vpravo zobrazuje hnidy všenek - pozor neplést s prachem, narozdíl od hnid nedrží pevně na chlupu.

 

VNITŘNÍ PARAZITI - červi, kokcidie

 
Prevence proti parazitům u nás :
 

Ta spočívá také především v čistotě ubikací. Nebezpečí ale může být i z kontaminovaného sena, např. od myší, špatné skladování atd. Opatření provádíme také při rizikových akcích, nebo alespoň jednou za půl roku přípravkem ALDIFAL. Je možné použít i PANACUR. ALDIFAL aplikujeme vnitřně a to v množství 0,4 ml na 1 kg váhy po tři dny (po dobu tří dnů, každý den jedna dávka).

 
Přípravky IVOMEC a ALDIFAL není doporučeno dávat březím nebo kojícím samicím.
 

Kliknutím získáte větší detail ...Problémy s porodem -  Předem bych chtěl upozornit, že nejde o NEMOC, ale zařadili jsme tento článek do této sekce, neboť prostě nemáme kam jinam. Každopádně jde o problém, který může vést nejen k úmrtí mláďat, ale i samotné samice. Většinou se nám jevilo velmi vhodné mít březí samice spolu tak, aby si pomohly při porodu, při péči o mláďata a při kojení. Většinou jsme měli dvě samice pohromadě a nenastal žádný problém. Nyní jsme dali dohromady samice tři, nutno říci, že do velkého prostrou, přesto nastaly problémy.

Kliknutím získáte větší detail ...V našem případě došlo k tomu, že jedna ze samic předčasně porodila 6 mláďat, která uhynula buď během porodu, nebo velmi záhy po něm. Po konzultaci s veterinářkou jsme došli k závěru, že zřejmě nezvládla tak početnou březost. Samice byla po porodu aktivní a chovala se zcela normálně. Druhá samice Xena porodila následně v předpokládaném termínu 4 pěkná mláďata, druhý den po předčasném porodu první samice. Porod třetí samice následoval velmi brzy po porodu druhé samice Xeny a byl evidentně vyvolán dvěma předchozími porody. Mláďata, která porodila předčasně měla již otevřené oči, ale velmi krátkou srst a na bříškách prosvítala kůže. Všechna uhynula při porodu nebo velmi záhy po něm. Třetí samice byla u obou předchozích porodů aktivní a pomáhala čistit mladé o ty se pak i chtěla starat, zahřívala je, avšak nekojila.

Stalo se v únoru 2007, po této špatné zkušenosti opět necháváme samice na porod samotné, maximálně ve dvou.

 

 

TOXÉMIE - neboli metabolické onemocnění, které se objevuje během posledních 2 týdnů březosti, nebo týden po porodu. Přesnou příčinu se nám zatím nepodařilo zjistit, ale u Xeny (ta s bílou korunkou) to mohlo být velký počet mláďat, stres, infekce. První známka tohoto onemocnění byl úbytek váhy (cca 100 g). Potravu však přijímala hodně a na pohled byla v pořádku.

Kliknutím získáte větší detail ...Další den začala hodně pít a po několika hodinách začala slintat (sliny nezapáchaly). I po kontaktu s veterinářkou zatím nebylo možné určit její diagnózu. Ta byla jasná další den, kdy sliny začali zapáchat po acetonu a moči. Xena se stále snažila přijímat potravu, byla však apatická jakoby zpomalená. Do dalšího dne přestala přijímat potravu úplně a odmítala i podávané léky do tlamičky.

Léčbu jsme po konzultaci s veterinářkou aplikovali injekčně glukózu a fyziologický roztok v poměru 1:1 podkožně. Vzhledem k tomu, že byla už velmi dehydrovaná a slabá musela být první dávka větší (2 x 20 ml s odstupem dvou hodin). Dále bylo nutné přidat vitamíny a aminokyseliny. Další problém nastal s mláďaty. U Xeny byly cítit pohyby mláďat, avšak ty ustávaly. Věděli jsme, že se blíží termín porodu, obávali jsme se o jeho zvládnutí z hlediska Xeny, která již byla velmi vysílená. Po další konzultaci jsme se rozhodli k aplikaci prostředku, který vyvolává děložní stahy (urychlení porodu).

Kliknutím získáte větší detail ...Na první dávku však Xena vůbec nezareagovala, reakce nastala až po druhé dávce cca po 12ti hodinách, v době kdy už nebyly cítit pohyby mláďat. Xena porodila pět mláďat plně vyvinutých, bohužel již mrtvých. V době, kdy jsem psal začátek tohoto článku (14.7.2003) byla ve vážném stavu. Byla velmi vyčerpaná a nepřijímala potravu. Dávali jsme ji neustále výživu jak podkožně, tak tlamičkou.

Její stav se po pěti dnech téměř nezměnil. Chvílemi to bylo lepší, chvílemi naopak. Neustále jsme jí dávali výživu jak podkožně, tak tlamičkou. Potravu tlamičkou celkem přijímala, ale stále byla slabá na to jíst sama. V kleci převážně spala zachumlaná do sena. Dne 19.7.2003 přes veškerou snahu o uzdravení zemřela.    

 

Nedostatek vitamínů, především C a A, způsobuje u morčat závažné poruchy a onemocnění. Je známo, že morče si neumí samo v těle vytvořit vitamín C, je proto nutné dbát o správné složení stravy. Vyskytují se však případy, kdy i správná strava a prostředí nestačí. Zejména u březích samic, zvláště v druhé polovině březosti. Dále pak v dobách, které morčatům nepřejí. Např. letní horka nebo zimní období, kdy je méně zeleného krmiva atd.

Kliknutím získáte větší detail ...Je proto nutné přidávat vitamínové přípravky. Nám se osvědčil PROMOTOR L, který sice obsahuje vysoké spektrum vitamínů a aminokyselin, ale neobsahuje vitamín C. Vitamín C tedy dáváme zvlášť. Klasickou tabletku Celaskonu (může být i šumivý) rozpustíme ve vodě a dosladíme Glukopurem. Což je hroznový cukr, který nejen dodává energii, ale taky jim ta kyselina víc chutná ;-)

Kliknutím získáte větší detail ...Tento nedostatek vitamínů se dá poznat na tlamičce a pod čumáčkem, kde se začnou tvořit stroupky. Ty mažeme takovou tou fialovou vodičkou, co mi jí nikdy v lékárně nepopíšou a lidově se jí říká "genciálka". Na některé jedince (Herkules) je potřeba použít více rukou, jinak budete mít všechno fialové ;-) Je však třeba dávat pozor, abyste morče neuškrtili. Opět bych chtěl upozornit, že veškeré příznaky nemocí konzultujeme s veterinářkou a tento článek není univerzální návod na léčení morčecích stroupků.

Jak vitamíny morčata přijímají se můžete podívat na filmíky (zazipovaný formát mpg cca 8 - 20 MB, kvalita omezena z důvodu stahovatelnosti):

 

 

 

Zánět, problémy se zabřeznutím -Kliknutím získáte větší detail ... Píny  nám nechtěla zabřeznout, i když jsme zkoušeli několik samců zaručeně plodných (listopad 2003). Navíc měla čím dál více mokré bříško. Museli jsme tedy vyhledat odbornou pomoc a to u naší známé veterinářky, která má též chovatelskou stanici a tak morčákům skvěle rozumí. Ordinace je v Liliové ulici č. 8 v Praze a Vy kdo jste poblíž a máte problém s morčáky, můžete se na ní obrátit.

Kliknutím získáte větší detail ...Píny bylo vyholeno bříško kvůli vyšetření ultrazvukem a následně byla vyšetřena. Holení bylo prováděno holícím strojkem, bylo to hotové za pár vteřin a vůbec jí to nevzrušilo. Spíše jí vadil studený gel na bříšku, který se používá při ultrazvuku. Měli jsme obavu, aby nebyly nalezeny cysty. To se naštěstí nenaplnilo, ale přesto veterinářka nalezla menší chronický zánět. Dostali jsme antibiotika a Píny je bude užívat týden. Prášek rozpouštíme v cukerném sirupu a podáváme v injekční stříkačce bez jehly do tlamičky.

Zhruba po třech nedělích jsme ji zkusili dát k samci a vypadá to, že Píny zabřezla. Ovšem další samice (Black Lifestyle), kterou jsme importovali s Německa má obdobný problém. I tu jsme vzali k veterináři na ultrazvuk a zároveň Vám nafotili detailnější obrázky:

 
  Kliknutím získáte větší detail ...Kliknutím získáte větší detail ...Kliknutím získáte větší detail ...Kliknutím získáte větší detail ...Kliknutím získáte větší detail ... Kliknutím získáte větší detail ...

 

 

Poranění oka může být způsobeno různými příčinami od prachu z podestýlky až po zranění předmětem, nejčastěji slámou nebo větvičkou. V prvním případě oko (oči) slzí, v druhém případě může dojít k otoku oka (viz. foto), či jeho poškození. Těmto zraněním je nejlépe předcházet, tzn. zamyslet se, zda je podestýlka skutečně vhodná, zda v kleci morčete kus větve bude skutečně sloužit k ohlodávání atd.

Kliknutím získáte větší detail ...Ája díky své aktivní povaze a zálibě "rochnění" v seně si poškodila oko zřejmě o stéblo sena. Oko jsme zpozorovali mírně červené, druhý den však bylo silně oteklé. Po domluvě s veterinářkou jsme 3x denně aplikovali k vypláchnutí oka Ophthalmo-Septonex a poté mast Ophthalmo-Framykoin. Třetí den již bylo vše v pořádku a Ája mohla zase skotačit.  Omlouvám se za detail oka, který není v reálných barvách, neboť je z pochopitelných důvodů focen bez blesku .